Başarılı Bir Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır

YAZAN:

KATEGORİ:

YAYINLANMA TARİHİ:

Genel Bakış: İlk aşamada sizin için anlamlı olan bir süre içinde ulaşmak istediğiniz hedef ile ilgili kararlarınızı vermelisiniz. Nereye ve ne zaman ulaşmak istiyorum konusunda çok net ve kararlı olmalısınız. Her an bu planlamalarınızın önüne engeller çıkabilir. Bu çalıştığınız firmanın iflas etmesinden, eşinizin başka bir şehirde iş bulmasına kadar her şey olabilir. Bunlar için her zaman hazırlıklı olmak gerekir. Her zaman ikinci bir ( B ) planı bulundurmanızda fayda var.

Sektör Belirleme: Bir sonraki adım sektör belirlemek olmalıdır. Hangi sektörlerin ve firmaların geleceği olduğunu ve bunlardan hangilerinin size ihtiyacı olabileceğini tespit etmelisiniz. Tabi bunu yaparken kendi niteliklerinizi, bilgi tecrübe ve becerilerinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Mezun olduğunuz bölüm olmasa da ilgili olduğunuz ve kendinize güvendiğiniz alanı belirlemek gerekir

Pazarlama Planı: Size uygun sektörü ve mesleği bulduktan sonra, veya çalıştığınız iş sizi tatmin etmiyorsa; bilgi, beceri ve deneyimlerinizi kullanabileceğiniz pozisyonlar için bir plan geliştirmelisiniz. Neler yapabileceğinizi, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini yavaş yavaş kafanızda oluşturmalısınız.
Güçlü ve zayıf yanlarınızı belirleyin: Bu durumda en önemli olan şey güçlü taraflarınızı arttırmak ve zayıf taraflarınızı en aza indirgemektir. Bunu başarabilmek için önce güçlü ve zayıf yönlerinizin neler olduklarını bilmeniz gerekir. Kendinizi dinlemeniz ve bunu mümkün olduğunca tarafsız bir şekilde kendinizi korumadan yapmaya çalışmalısınız. Yardım almak için çevrenizdeki insanlara, yakınlarınıza sorabilir. Kendiniz hakkında yeni bir fikir kazandırabilir.

Konumlandırma: Yaptığınız işte iyi olmak için, ne yaptığınızı biliyor olmanız gerekir. ‘Konumlandırma’  kim olduğunuz, kendinizi nerede görmek istediğiniz, becerileriniz, sektöre ve firmaya ne kadar uygun olup olmadığınızdan oluşan bir paragraftır. Bir paragrafta kariyer hedefinizi açıklayan bir yazı yazmanız hedefinizi netleştirmek ve gerçekleştirmek açısından önemlidir.

Hareket Planı: Önümüzdeki bir iki sene içinde ne yapmak istediğinize karar verdiğinize göre, artık sıra bunu yerine getirmek adına kullanmanız gereken taktikleri belirlemeye gelmiştir. Araştırma yapabilir, sektördeki uzmanlarla konuşabilir ve yapmayı planladığınız iş de başarılı olmuş olan insanları inceleyebilirsiniz. Öncelikle ilgili sektör ve belli başlı firmalar ile ilgili detaylı bilgi edinmelisiniz, daha sonra tanıdıklarınız veya onlar aracılığıyla başkalarıyla görüşmekte büyük fayda vardır, fakat birden fazla kişiyle görüşmeye ve onlarla aranızdaki farklılıkları göz ardı etmemeye özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir