İhracatta Müşteri Bulma Yöntemleri

YAZAN:

KATEGORİ:

YAYINLANMA TARİHİ:

İhracat, şirketlerin hem büyümesi hem de dış  pazarlarda avantaj sağlayabilmesinin en önemli anahtarıdır. Bunu gerçekleştirmek için en önemli dinamik kuşkusuz müşteri bulma sürecidir. 20 yıllık dış ticaret deneyimim neticesinde “ihracatta müşteri bulma yöntemlerinden en efektifleri nelerdir, bu yolda hangi yöntemler izlenmelidir, günümüz son teknolojileri kullanılarak potansiyel müşteri nasıl bulunur” sizlerle detaylı bir şekilde paylaşmak istiyorum.

  1. Fuarlar :

Uzun yıllardır uluslararası pazarlamada en çok kullanılan yöntem fuar katılımcısı ya da ziyaretçisi olmaktır. Devlet teşvikinin de olması bu yöntemi oldukça cazip kılmaktadır. Hatta artık günümüzde sanal fuarlar, online B2B konferanslar daha düşük maliyetlerle müşteri bulmamızı kolaylaştırmaktadır.  Ayrıca ilgilendiğiniz sektörlerde gerçekleşmiş ya da gerçekleşecek fuarların kendi sitelerinde var olan fuar katılımcı ve ziyaretçi listelerini incelemek de bize potansiyel müşterilere ulaşmak konusunda yardımcı olacaktır.

  1. Ataşelikler/Müşavirlikler :

İhracata yeni başlayan her firmanın ilk başvurduğu yöntemlerden biridir. Ücretsiz oluşu da bu yöntemi cazip kılmaktadır. Yurt dışındaki ataşelik ve müşavirliklerimizden ürünlerinize özel müşteri verisi göndermelerini talep edebilirsiniz. Çok kısa sürede dönüş sağlıyorlar ancak veri güncelliği ya da ilgili firma e-mail adresleri bazen eski olabiliyor. Bu nedenle listeleri ve firmaları iyi incelemeniz gerekiyor.

musaviredanisin.ticaret.gov.tr sitesinden üye olarak belirlediğiniz hedef ülke için ithalatçı listeleri talep edebilirsiniz.

  1. Sosyal Medya (Facebook grupları, Instagram sayfaları, LinkedIn, Telegram) :

Bazı ülkelerde özellikle de Afrika ve Ortadoğu pazarlarında Facebook grupları çok etkin kullanılıyor. Instagram sayfaları ise ürüne göre ve hedef kitleye göre faydalı olabiliyor. Linkedin artık günümüzde çok önemli bir platform. Birçok satın almacının, ithalatçının hesabının olduğu ihracat amaçlı da kullanabileceğiniz bir alan. Telegram grupları da bir hayli etkili bir müşteri bulma yöntemi haline geldi. Özellikle son zamanlarda Telegram kullanıcılarının artmasıyla yurtiçindeki alım-satım grupları da çoğaldı. Bu nedenle tüm sosyal medya mecralarını efektif kullanmak büyük önem arz ediyor artık.

  1. Google Maps :

Kulağa ilginç gelse de Google maps kullanarak da potansiyel müşteri bilgilerine ulaşabiliriz. Nasıl olduğunu kısaca şöyle anlatabilirim. Öncelikle www.google.com.tr/maps adresine giriyoruz. Hedef ülkeyi, ekrana ortalayarak, anahtar kelimeyi yazıyoruz. Ve karşımıza ilgili firmaların tüm iletişim bilgileri çıkıyor. Hatta bu sayede hedef firmaların genelde hangi bölgelerde toplanmış olduğunu da tespit edebiliyoruz. Detaylı incelediğimiz zaman muhakkak potansiyel müşteri bilgilerine ulaşabiliriz. Kendim bizzat deneyimledim.

  1. Ticaret Bakanlığı kaynaklı internet siteleri : 

Ücretli birçok platform olduğu gibi ücretsiz de faydalanabileceğimiz birçok web sitesi mevcuttur. Bunların bir kısmını sizlerle aşağıda paylaşıyor olacağım. Ücretli/ücretsiz birçok yabancı kaynak mevcut.

www.kolayihracat.gov.tr

  1. Ticari heyetler (Alım heyetleri-heyet ziyaretleri) :

Yurtdışından gelen sektörel heyetlerin toplantılarına bizzat katılabileceğiniz gibi sektörel ya da belli sayıda bir ihracatçı topluluğu olarak da ticaret odaları, sanayi odaları ve ihracatçı birlikleri ile bir heyet ziyareti düzenleyebilirsiniz. Bu organizasyonlar da destek kapsamında yer alacağı için çok daha düşük maliyetli olacaktır. UTEP (Uluslararası Ticari Eşleştirme Platformu)’de ihracatı arttırmaya yönelik benzer organizasyonlar gerçekleştirme ve bu sayede üye firmalara ihracat potansiyellerini görme ve büyüme konularında destek olmaktadır.

  1. Arama Motorları :

Bu yöntem kulağa çok basit ve sıradan gelse de doğru anahtar kelimelerle gerçekten etkin kullanarak

nokta atışı bilgilere ulaşmamız, gerçekten mümkün oluyor. Bu kısımda ayrıca bahsetmek istiyorum, arama motoru dediğimiz zaman kuşkusuz ilk akla gelen Google, kendi bünyesinde de ücretsiz eğitimler sunmakta. Google dijital atölyeler ( https://learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye/courses ) e girdiğinizde dijital pazarlamadan, kişisel gelişime birçok ücretsiz eğitim mevcut.

Yukarıda bahsettiğim yöntemler dışında tabi ki sektöre ve ürünlere göre ya da hedeflenen ihracata göre değişen başka yöntemler ve başvurabileceğimiz kaynaklar var. B2B Pazar yerleri (Alibaba, Amazon, PttTRade gibi), İGEME ( İhracatı Geliştirme Merkezi ), Konşimento & Gümrük beyannamesi veri tabanları, networking , bizzat hedef ülke ziyaretleri , hedef pazar ticaret odaları,  dijital pazarlama stratejileri (SEO, SEM, sosyal medya reklamcılığı vb.).

Üretiminiz bol, ihracatınız çok olsun.

Hedefimiz  ‘DIŞ TİCARET FAZLASI VEREN TÜRKİYE’

Bilgen DELİHASAN

Çözüm Grup Gümrük Müşavirliği

Dış Ticaret Danışmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir